Intercooler system. Porsche 991.2 GT2 RS BBi Autosport ❭ BBI9911070002
BBI9911070002
产品车辆组
- Porsche 991.2 GT2 RS 3.8L PDK (700 bhp) 2018-19
Information
BBI intercooler system for Porsche 991.2 GT2 RS.
BBi worked with C&R racing to develop and validate intercoolers for the GT2 RS system. The new system is enhanced in every way to maximize cooling performance. This system went through extensive validation in 1/2 mile and road course enviroments as well as hot weather condition testing. This is the same intercooler system as installed on the BBi VMax GT2 RS that went 226.95mph, becoming the fastest GT2 RS 991 in the world.
• Number of Tubes: 28 (OE: 15)
• Tube Height: 3mm (OE: 7mm)
• Fin Height: 4.85mm (OE: 7mm)
• Weight: 18lbs (same as OE)
• Design: CNC Endtanks, welded (OE: cast endtanks, crimped on)
Features:
• CNC Machined Billet End Tanks, Inlet/Outlet Ports
• Tube & Fin 2-row core, designed by PWR
• Designed to Use OEM Plumbing and Shrouds
• Compatible with Porsche 991.2 GT2 RS
Made in USA
相关参考编号
相关编号、被取代编号、交叉引用编号或替代编号,供比较之用。
BBI9911070002
您正在查看的产品与这些编号存在交叉引用关系
• Number of Tubes: 28 (OE: 15)
• Tube Height: 3mm (OE: 7mm)
• Fin Height: 4.85mm (OE: 7mm)