Flywheel forged, 215 mm. Porsche 914 ❭ 008215FW
- Porsche 914 (1970-1976)
Fits: for 215 Porsche 914
It is manufactured to exact specifications. Features a heat treated 12V ring gear.
Weight: 18LB
Related reference numbers
Related, superseded, cross reference or alternative numbers for comparison.
008215FW
The product you are viewing cross references to these numbers
- Porsche 968 3.0L 1992-94
- Porsche 968 Sport 3.0L 1994-95
- Porsche 968 CS 3.0L 1993-95
- Porsche 968 Turbo S 3.0L 1993-94
Fits:
Porsche 968 3.0L 1992-95
Related reference numbers
- Porsche 964 (911) C2 1989-93
- Porsche 964 (911) C4 1989-93
- Porsche 964 (911) RS 3.6L 1991-93
- Porsche 964 (911) RS 3.8L 1991-93
- Porsche 964 (911) TURBO 3.3L 1991-93
- Porsche 964 (911) TURBO 3.6L 1991-93
- Porsche 993 (911) RS 1994-97
- Porsche 993 (911) C2S 1994-97
- Porsche 993 (911) C4S 1994-97
- Porsche 993 (911) TURBO 1994-96
- Porsche 993 (911) GT2 1994-97
- Porsche 993 (911) TURBO S 1994-97
- Porsche 996 TURBO 2000-05
- Porsche 996 GT2 2001-05
- Porsche 996 GT3 MKI 1999-02
- Porsche 924S 2.5L 1986-87
- Porsche 924S 2.5L 1988
- Porsche 944 2.5L 8V 1982-87
- Porsche 944 2.7L 8V 1988-89
- Porsche 944S 2.5L 16V 1987-88
- Porsche 944S2 3.0L 16V 1989-91
- Porsche 944 Turbo 2.5L 8V 1985-88
- Porsche 944 Turbo 2.5L 8V 1989-91
- Porsche 944 Turbo S 2.5L 8V 1988
- Porsche 968 CS 3.0L 1993-95
- Porsche 928S 4.7L 1981-83
- Porsche 928S2 4.7L 1984-86
- Porsche 928S4 5.0L 1987-92
- Porsche 928GT 5.0L 1989-91
- Porsche 928GTS 5.4L 1992-95
Fitting Position: Transmission End, Inner Diameter: 90 mm, Outer diameter: 110 mm, Width: 12 mm, Radial Shaft Seal Design.
Fits:
Porsche 964 1989-94
Porsche 996 Turbo / GT2 / GT3 MKI
Porsche 944 - All models including 944S, 944 Turbo &
944 S2 built 1982-1991
Porsche 924S - All models built 1986-1988
Porsche 928 - All models built 1986-1995
Porsche 968 - All models built 1992-1995
Diagram Ref No. 21
- Porsche 911 1987-1989 3.2L G50
- Porsche 911 1978-1989 3.3L Turbo (930)
- Porsche 997 MK1 TURBO 2007-09
- Porsche 997 MK1 GT3 2007-09
- Porsche 924 Turbo 2.0L 1979-81
- Porsche 924 Turbo 2.0L 1982-84
- Porsche 944 2.5L 8V 1982-87
- Porsche 944 2.7L 8V 1988-89